Schrödinger’in Kedisi, Avusturyalı Fizikçi Erwin Schrödinger tarafından ortaya atılmış ve kuantum fiziğiyle ilgili olan, hakkında çok tartışma yapılmış bir düşünce deneyidir. Genellikle “Kuantum Mekaniği” ve “Kopenhag Yorumu”yla ilgili bir paradoks olarak bilinir.

Schrödinger’in Kedisi, paradoks diye tanımlanan düşünülmüş bir teoridir ve Erwin Schrödinger tarafından 1935’te ortaya atılmıştır. Schrödinger, problem olarak gördüğü günlük nesnelere uygulanan Kuantum Mekaniğinin Kopenhag Yorumunu resimlendirdi. Bir kedi ölü ya da diri olabileceği rastgele bir duruma bırakılıyor ve karar vermek için gözlemlemeye ihtiyaç duyuluyor. Bu düşünülmüş deney, özellikle kuantum mekaniğinin teoriksel yorumunun tartışmasıdır.

Schrödinger’in Kedisi; bir kedi, bir küçük şişe zehir ve radyoaktif bir kaynakla kapalı bir kutuya bırakılıyor. Eğer içerideki monitör radyoaktifliği algılarsa (azalmakta olan tek atom) küçük şişe kırılır, zehir kediyi öldürür. Bir süre sonra kuantum mekaniğin Kopenhag anlamdırması kedinin bir dalga fonksiyonu olduğunu anlık olarak hayatta veya ölü olma ihtimalini vurgular. Kutuya bir kez bakıldığında kedi canlı veya ölü olabilir, ikisi birden olamaz.

YORUM YAZ