Bu İşin Şakası Yok!

1 Nisan Şakası, Haçlıların İspanya – Endülüs Müslümanlarını aldatıp, “Size sözümüz ve yeminimiz şakaydı!” diyerek toptan kılıçtan geçirdikleri gün!

1 Nisan şakalarının çıkışı şöyle anlatılır: 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesi olan Gırnata’yı kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir.

Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda aklına şeytani bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek, bir elinde Kur’an ve bir elinde İncil, kaledekilere seslenir;

“Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar, canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar, “Bizi öldürmeyeceğinize dair yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” derler.

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi!” diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehid edilirler. 1 Nisan, Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef tarih bilincini kaybeden halkımız arasında da yaygınlaşmış ve binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan, şaka günü olarak bilinmektedir.

Bu işin şakası yok!

 

YORUM YAZ